- i  erik analiz 2 - Atomic Reach İle İçeriğiniz Ne Kadar Etkili Olduğunu Analiz Edin

Atomic Reach İle İçeriğiniz Ne Kadar Etkili Olduğunu Analiz Edin

İçeriklernizi analiz etmenize yardımcı olan Atomic Reach, ortaya konulan içeriğin kullanıcılara hitap edip etmediğini kontrol edebilen bir yönetim programıdır. Kullandığı araçlar, paylaşımın Web sitesinde yayınlanmadan önce okurların taleplerini deneyimleyerek yazıların optimize edilmesine yardımcı oluyor. Programın Web sitesinde deneme sürümü bulunsa da bu iş görür uygulama tam sürümüne kayıt olmak için ayda 500 doları gözden çıkarmanız gerekmektedir.

- ekim g  ncellemesi - Windows 10 Ekim Güncellemesi Ardından Media Player Bizlere Veda Edebilir

Windows 10 Ekim Güncellemesi Ardından Media Player Bizlere Veda Edebilir

Microsoft‘tan gelen açıklamaya göre Ekim güncellemesi Windows Media Player olumsuz yönde etkileyerek görevini yerine getirmemez hale gelmiştir. Şirket, yaşanan hatayı düzelene kadar kullanıcılar Film ve TV uygulamalarına yöneldi.

Yapılan Güncellemeler genel olarak mevcut sürümündeki hataları giderip bir üst seviyeye çıkarmak ve özellik bakımından zenginleştirmek için yayınlanır.Microsoft‘un Windows 10 Ekim güncellemesinde bu bahsettiğimiz amaçlarla yayınlanmamıştır. Fakat yapılan güncelleme, ortaya koyduğu hatalar sonucunda sadece Microsoft‘un başını ağrıtmaktan başka bir işe yaramamış oldu.Güncelleme ilk yayınlandığında kullanıcılar dosyalarını kaybettiklerini raporladılar. Microsoft, bu ölümcül hatanın daha ağır bir fatura çıkarmaması için güncellemeyi acil bir şekilde durdurdu. Şirket, bir aylık bir çalışmanın ardından Kasım ayının ortalarında Windows 10 ‘Ekim’ güncellemesini yine yayınladı. Fakat farklı hatalar var olmaya devam ediyor.

Intel HD Graphics sürücülerine sahip olan cihazlar, Windows 10 Ekim güncellemesinin ardından ‘ses’ sorunları ile baş etmeye çalışıyor. Ayrıca dünyanın en popüler işletim sisteminin iCloud senkronizasyonu da bozulmuş durumda. Microsoft, son yaptığı açıklama ile Windows Media Player’ın da bozuk olduğunu duyurdu.

Microsoft tarafından yapılan açıklamaya göre güncellemeyi gerçekleştiren kullanıcılar, seekbar’ı kullanamıyorlar. Hatanın kaç kullanıcıyı etkilediğini söylemek zor ancak Microsoft’un hata üzerinde çalıştığını ve sorun düzeltilene kadar kullanıcıları Filmler ve TV uygulamasını kullanmayı önerdiğini duyurabiliriz.

Windows 10 her ay 700 milyon aktif bilgisayar tarafından kullanılıyor ve 35 milyon uygulama, 175 milyon farklı uygulama sürümü çalıştırıyor. Bu kadar yüksek sayılarda farklı fonksiyonlarla Windows 10 yaklaşık olarak 16 milyon farklı uygulama sürümü çalıştırıyor. Hayli zor gözükse de bahsettiğimiz Windows‘un tam kendisi, yine de geçtiğimiz birkaç yılda ortaya çıkan ‘gereksiz’ sorunla nedeni Windows‘un prestij kaybına sorun olmuştur.

- Bitcoin d        te - Geçen Sene Hızla Yükselişe Geçen Kripto Para Bu Aralar Hızlı Bir Düşüş Yaşıyor

Geçen Sene Hızla Yükselişe Geçen Kripto Para Bu Aralar Hızlı Bir Düşüş Yaşıyor

Bitcoin 4000 Dolar altına düştü! Geçtiğimiz yılın sonlarında yükselmeye geçen Kripto Para tüm dünyanın ilgisini çekmişti, fakat bir süredir Bitcoin düşüşe geçmiştir.

Kripto para piyasasında uzun zamandır bir kriz mevcuttur. Tüm Kripto paraların değerlerini büyük ölçüde kaybediyordu, 2018’in sonu geldiğinde piyasanın oldukça düşük değerlerle kapanacağı düşünülüyor. Bir anda fırlayan değeriyle piyasasını büyüten Bitcoin gibi çeşitli kripto para birimleri, son günlerde sürekli olarak %10’lu oranlarda değer kaybediyor.

- e4c64ccd11fc878d6240d627487ef8efe6a0e867 - Geçen Sene Hızla Yükselişe Geçen Kripto Para Bu Aralar Hızlı Bir Düşüş Yaşıyor

-   in okul - Yapay Zeka Çin’deki Okullarda Zorunlu Ders Olarak Gündeme Geldi

Yapay Zeka Çin’deki Okullarda Zorunlu Ders Olarak Gündeme Geldi

Çin‘de pilot olarak okutulan yapay zeka dersleri önümüzdeki yıl içerisinde seçmeli veya zorunlu ders olarak verilmeye başlaması planlanıyor.

Yıl içerisinde yapay zeka becerilerini kapsayan ders kitapları birçok okulda seçmeli veya okulun temel müfredatının dersi olarak görüleceğini Çin Uluslararası Radyosunun haberlerinde açıklanmıştı.

İlk ve ortaokullar için 10 seri şeklinde hazırlanan kitapların 6’sı eğitime hazır hale getirilirken, bu kitaplarla öğrencilere bilgisayar becerileri, mühendislik, teknoloji yazarlığı gibi bilgilerin yanı sıra yapay zekaya yönelik sistematik bilgiler verilecek.

Ayrıca, kitapların oluşturulmasında yardımcı olan Şıncın merkezli yapay zeka ve robotik çalışmalar şirketi UBTECH’in Başkan Yardımcısı Pang Cienşin, Çin hükümetinin yapay zeka eğitimine destek vermesine rağmen bu alanda hala yeterli yetişmiş öğretmen ve öğretim kaynağı olmaması ve okullardaki müfredat eksikliği gibi zorluklarla karşılaşıldığını belirtti.

Yapay zeka üzerine kitaplar hazır şekilde ülkenin finans kenti Şanghay‘un Ciading bölgesindeki bazı pilot öğrencilerine okutuluyor.

Çin Devlet Konseyi geçtiğimiz yıllarda Temmuz ayında yaptığı açıklamada 3 adımdan oluşan bir harita ile 2030’a kadar ülkede sivil alanlardan askeriye, yapay zeka sektörünün 150 milyar dolar değerine ulaşması planladıklarını açıklamıştı. Geçen yıl yapak zeka sektörünün değeri yaklaşık olarak 28 milyar dolar olarak duyurmuşlardı.

- siber g  venlik cylance - Siber Güvenlik Şirketi Cylance Satıldı

Siber Güvenlik Şirketi Cylance Satıldı

California merkezli Siber güvenlik şirketi Cylance, BlackBerry tarafından 1.4 milyar dolar (7.4 milyar TL) satın aldı.
10 yıl önce akıllı telefon pazarını domine eden Kanadalı şirket, geçtiğimiz günlerde otonom araçlar ve mobil cihaz yazılımları alanında adım atmıştır. Cylance’ın amacı; güvenlik ihlallerini gerçekleşmeden önce yapay zeka kullanarak bunu öğrenmek. Uygulamalarında bir ihlalden sonra tepki vermek yerine, kötü amaçlı yazılımları önceden tespit edip engellemek temel amaçlarından biri.
3.500’ü aşkın kurumsal müşterisi bulunan Cylance, Business Insider’deki bir rapora göre borsadaki senetlerini satmayı düşünüyordu.

BlackBerry CEO’su John Chen, yaptığı açıklamada ‘’Cylance’ın yapay zeka ve siber güvenlik alanındaki liderliği, bütün portföyümüzü kapsayacaktır.’’ ifadelerini kullandı. California merkezli şirketin Yönetim Kurulu Başkanı Stuart McClure, BlackBerry’nin Al teknolojisini uyarlamak için Cylance’ın mobil iletişim ve güvenlik alanındaki gücünü kullanabileceklerini söyledi.

BlackBerry ise anlaşmanın bitmesi ile birlikte Cylance kendi sektöründe bağımsız olarak çalışabileceğini söyledi. Yapılan anlaşmanın tahmini olarak Şubat 2019’da bitmedi bekleniyor. Bu gelişmelerden sonra ABD’de listelenen BlackBerry hisseleri açılış öncesi işlemlerde olumlu yönde artış gösterdi.

- youtuber emre   zkan - YouTube’da Parodi Videoları Çeken Emre Özkan Hayatını Kaybetti

YouTube’da Parodi Videoları Çeken Emre Özkan Hayatını Kaybetti

Youtube‘da video çekerek geçimini sağlayan Emre Özkan sevgilisi Zahide Cansu Kovancı ile birlikte evlerinde çıkan yangın ile hayatını kaybetti.

Birçok takipçisi olan ünlü Youtuber Emre Özkan ve kız arkadaşı Nahide Cansu Kovancı İstanbul Teknik Üniversitesi öğrencisiydi. 2 güzel insanın Bağcılar’da kiraladıkları stüdyada sabaha karşı çıkan yangın ile yanarak can vermiştir.
2 sevgilininde içinde olduğu stüdyada sabah saat 06.00 civarlarında elektrik kontağından çıktığı düşünülen yangın ile birçok itfayecinin müdahalesi ile büyümesini önlemişlerdir. Yangın söndürüldükten sonra itfaye ekipleri eve girdiler, evden 2 kişinin ölü bedenleri ile karşılaştılar. Bedenlerin incelenmesi için Adli Tıp Kurumu’na gönderildi. Yangında hayatlarını kaybeden kişilerin Emre Özkan ve Nahide Cansu Kovancı olduğu tespit edildi.

Büyük kitlelere seslenen Emre Özkan takipçileri tarafından çok sevilen ve saygı duyulan bir Youtuber‘dı. Çektiği Parodi videolarıyla herkesi güldürmeyi başarıyordu. YouTube‘da video paylaşarak ve düğünlerde piyanistlik yaparak geçimini sağlıyordu. İstanbul Aren Üniversitesi’nde Radyo TV ve sinema bölümü okuyan Emre Özkan en büyük hedefi yönetmen olabilmekti.

2 güzel insanın ailelerine baş sağlığı diliyoruz…

- ATM hack - ATM’lerden Milyonlar Çaldı

ATM’lerden Milyonlar Çaldı

Gerçekleşen olay Asya ve Afrika ülkelerindedir. Hackerlar ATM‘lerden kendi hesaplarına milyonlarca dolar transfer ettiği ortaya çıktı.

Uluslar arası siber güvenlik işlerinde görevli olan şirket Symantec, ”Lazarus” adlı Hacker grubu tasarladıkları ”Trojan.Fastcash” isimli virüs yazılımı ile ATM‘leri kolaylıkla kontrol edebiliyolardı. Sahte para transferi telepleri yaptıklarından sonra paraları kendi hesaplarına transfer ediyolardı.

Bu tür ATM saldırıları yaklaşık olarak 2016 yılından beri sürmekte olan bir soygundur. ABD İç Güvenlik Bakanlığına bağlı Bilgisayar Acil Durum Teyakkuz Ekini (US-CERT) olmak üzere siber düvenlikle iş başında olduğunu dikkan çeken Symantec uzmanları, 2017 yılında 30 farklı ülkede gerçekleştirdikleri ATM soygunları ardından 2018 yılında ise 28 ülkede benzeri bir koordine siber saldırı gerçekleştirdiklerini açıkladı.

Hackerlar İş Başında

Yapılan bu saldırıların açığını yamalarla kapattıklarını belirtildi.

Symantec uzmanları daha önce ”WannaCry” fidye yazılımı ile yapılan evrensel siber saldırının arkasında olduğuna dair güçlü şüpheler ortaya çıkmıştı. Lazarus parasal kazanca yönelik eylemlere yönelmesinin Kuzey Kore rejiminin amaçları doğrultusundaki saldırılarına ara verdiğinin işareti olduğu açıklamasında bulundu.
Hacker grubu Lazarus geçtiğimiz yıllarda ABD’li film şirketi Sony Pictures‘ın bilgisayar sistemine sızarak Kuzey Kore‘den ele geçirmiş ve yapımcılar ile stüdya arasında e-posta yazışmaları internete sızdırılmıştı.

Lazarus internet üzerinden Bangladeş‘teki bir bankadan 81 milyon dolar çalmışlardır ve bu paraları kendi hesaplarına nakletmişlerdir.

- Stephen Hawking - İngiliz Bilim Adamının Eşyaları Satışa Çıkartıldı

İngiliz Bilim Adamının Eşyaları Satışa Çıkartıldı

Ünlü bilim insanı Hawking ölümünden sonra tekerlekli sandalyeside içersinde 22 eşyası internet üzerinden satışa çıkartıldı.

Geçtiğimiz aylarda herkezi hüzüne boğan Hawking‘in ölümü sonrasında ingiliz bilim adamına ait olan 22 eşya internetten satışa çıkıyor.

Düzenlenecek olan 22 eşyanın satışı internet üzerinden açık arttırma usulü içerisinde gerçekleşecektir. Hawking‘in bizzat kenti kullandığı tekerlekli sandalyesi yeni sahibini bu açık arttırmada bulacak. Birçok kişinin sevdiği ünlü ingiliz bilim insanı Stephan Hawking 14 mart’ta hayatını kaybetmiştir.

İngiliz bilim adamı Hawking‘in doktora tezi, bazı ödülleri ve tekerlekli sandalyesi satışa çıkartılan 22 eşyadan bazılarıdır. Bu eşyaların satışı internet üzerinden yapılacak açık arttırma 31 ekim tarihinde başlayacak ve 8 Kasım’a kadar sürecektir.

Hawking ALS hastalığına yakalındıktan sonra felç kalması ve konuşamaz hale gelmesi tüm hayranlarını büyük derecede üzmüştür. Konuşamaz hale gelen Hawking bu sebeple kullandığı yüksek teknolojiye sahip tekerlekli sandalyesi 19 bin 500 dolara kadar çıkabileceğini iddia ediyorlar.

Stephen Hawking ve Zekası

Birçok bilim insanları gibi olağan üstü zekası olan Hawking 8 ocak 1942 yılında İngiltere‘nin Oxford kentinde hayata gözlerini açmıştır. Ünlü İngiliz bilim insanı Stephen Hawking‘in çalışmaları kuantum fiziği ve kara delikler üzerinde olmuştur ve bu büyük çalışmalar sonrasında bilinye başlamıştır.

1960’ların başında Hawking talihsiz bir olayla karşılaşıp tedavisi olmayan Amyotrofik Lateral Skleroz hastalığına yakalandıktan sonra motor nöronların zamanla yüzde seksenini öldüren sinir sistemini felç eden ancak beynin zihinsel faaliyetlerine dokunmayan bu hastalık, ünlü bilim insanı Hawking‘i tekerlekli sandalyeye bağladı.

Stephen Hawking‘in araştırmaları yaklaşık olarak 40 dile çevrilmiştir. Hawking, bilim çevresinde Albert Einstein‘dan sonraki en büyük dahi olarak görülmektedir.

- ilk bilgisayar - Bu Bilgisayar 375 Bin Dolar

Bu Bilgisayar 375 Bin Dolar

Çağımızda Steve Jobs ve Steve Wozniak‘ın tasarladığı ilk bilgisayar Apple-1, 375 bin dolara satıldı. Tasarlanan bu bilgisayar yaklaşık olarak 200 adet üretilmiştir. Bilgisayarlardan 79 tanesi hala varlığını sürdürmekte.

Steve Jobs ve Steve Wozniak 1970’lerde tasarladıkları Apple-1 isimli bilgisayarları yaklaşık olarak 200 adet üretlmiştir ve 79 tanesi hala günümüzde varlığını sürdürmekte. Ürettikleri bilgisayarlardan bir tanesi geçtiğimiz günlerde 375 bin dolardan satılarak rekor kıran bir alıcısını buldu.

Bu Parayı Kim Verdi?

Apple-1 açık arttırma etkinliğinde 300 bin dolardan alıcısını bulacağını planlıyorlardı. İnternet üzerinden gerçekleşen açık arttırmada ismini vermeyen bir alıcı tasarlanan ilk bilgisayar olan Apple-1‘e yaklaşık olarak 375 bin dolar teklif ederek açık arttırmayı kazanmayı başardı.

Apple-1 Formülünü Gösterdi

Akıllardan düşmeyen bilgisayar Steve Jobs ve Steve Wozniak ile ürettikleri Apple-1‘le ilgili ”Apple-l, Apple-ll ile karşılaştırdıklarında aralarında büyük ölçüde geride. Fakat Apple-l kullanışlı ve dünyaya satın alına bilir formülünü göstermiş oldu. Bilgisayar ile ilgili tasarmlarımı Homebrew Club’a ücretsiz olarak verdim. Bilgisayarların eğitimi ile ilgili inancımla yardımcı olabileceğimi düşündüm. İlk Apple-l bilgisayarını ortaokul öğrencilerine göstermek için kulüp üyemiz Liza Loop’a vermemi sağladı. Apple-l bilgisayarı,”kişisel” kavramını nasıl tanımladığınıza bağlı olarak kişisel bilgisayar diyebiliriz.” ifadelerini kullanmıştır.

- osb kirikkile - Silah OSB’ye İlk Enerji Verildi

Silah OSB’ye İlk Enerji Verildi

Hayata geçirilen bu proje 2019 Şubat ayında Türkiye‘nin Kırıkkale şehrinde imalata geçmesi bekleniyor. OSB‘nin kurulumu savunma sanayisi için üretime büyük ölçüde fayda sağlaması bekleniyor. İhtisas OSB Kırıkkale‘de fabrika inşaatları başladı.

İhtisas OSB‘nin Kırıkkale şehrinde altyapıların bitmesi ile arsa tehsis işlemi 2017 yılından beri sürmektedir. Silah İhtisas OSB‘de 4 farklı yatırımcının fabrika inşaatları kurulmaya başladı. İnşaatın bitmesi üzerine İhtisas OSB‘de yerli ve milli üretim olacak her türlü uçak savar, silah, uzun ve kısa namlu top, tabanca, çipler, savunma sanayisine ait donanım ve yazılımların imalatı yapılması planlanıyor.

Silah İhtisas OSB fabrika inşaatları başlayan 4 yatırımcılardan biri olan Sinerji Enerji sistemleri’nin yöneten Adnan Duman Türkiye‘nin coğrafi konumunun savunma sanayisinde gelişmeyi zorunluluk haline getirdiğini ve 2023 yılına değil 25 milyar dolarlık ihricat hedefini anımsattı.

Adnan Duman bölgede inşaatı süren Silah İhtisas OSB kurulumu %50 seviyelerine ulaştığı ve başta yapılan yatırımların 15 milyar lira olduğunu belirtti. 15 şubat 2019 yılında üretime geçileceğini kaydetti.

Duman’ın Açıklaması

”Ülke güvenliği söz konusu olunca hizmet etmek bizim için büyük bir onurdur. Bu anlamda, bizim ana müşterimiz olan Kırıkkale’nin ve ülkemizin medarıiftiharı ülkemizin savunma sanayisinde lokomotifi MKEK’tir. Tedarikçisi olduğumuz MKEK ile yapılan sözleşmeler neticesinde birçok proje başarıyla tamamlanmıştır. Ülkemizin ekonomi kıskacından kurtulması ve katman değer yüksek ürün elde etmek için bu yatırımın kaçınılmaz olduğu ortaya çıkmıştır. Bu yatırımın tamamlanmasıyla kısa vadede 100 kişiye iş imkanı sağlanacaktır. İl ekonomisine ve ülke ekonomisine büyük katkı sağlayacaktır. biz bu fabrikada MKEk’in tedarikçisi olduğumuz için ana mihimmat ve silah parçaları, bunlarla ilgili alt sistemler üreteceğiz. Başta ilk milli piyade tüfeğimiz olan MPT-76 ve MPT-55 üzerine birçok projesini yapmış olduğumuz ürünler vardır. İnşallah bunları geliştirip MPT-76 ve MPT-55’in ana tedarikçisi firmalarından biri olacağız. Mühimmat bölümünde ise uçak bombalarıyla ilgili daha öncesinden birçok çalışmamız vardır. Burada da uçak mühimmatlarının 500 ve 2 bin libre olarak üzere bunların alt sistemlerini üretip, MKEK ya da yurt dışına ihracanı gerçekleştireceğiz.”