- Insight  n Marsa - Insight’ın Marsa Yolculuğu

Insight’ın Marsa Yolculuğu

NASA‘nın Mars‘ı keşfede bilmesi için tasarladıkları gelişmiş uzay aracı Insight, Mars‘ın yüzeyine indirmeyi başardılar. İnsight indirildikten sonra veri ve fotoğraf toplamaya başladı.

Fırlatışı olay yaratan uzay aracı İnsight inişinde de olay yaratmaya devam etti. Türkiye‘nin saati ile akşam sularında 22.40’da inişini gerçekleştirdi. İnişi görüntüleyen Wall-E lakabı ile iki küçük CubeSata uydu oldu. Bu arada CubaSata‘lar derin uzaya gönderilen ilk CubaSata‘lar olmuştur.

Related image  - 40205 InSight feature artist concept - Insight’ın Marsa Yolculuğu
InSight, inişinin hemen ardından görüntüler göndermişti. Bu görüntüler hem lensin önündeki koruyucu yüzünden bulanıklaşmış hem de inişte kalkan toz ve toprak yüzünden bulanıklaşmıştı. Şimdi ise elimize daha net bir görüntü paylaşıldı.

- Ds c8TlU0AE0pO2 300x300 - Insight’ın Marsa Yolculuğu
Uzay aracı Insight‘ın koluna bağlı olan bu kamera etrafını rahatlıkla görebilmesini sağlamak için tasarlanmıştır. Koyulan bu kameranın işlevi sadece görebilmesi için değil, görüntü çekme sinide sağlamaktadır. Twitter’da açılmış olan NASA InSight resmi hesabından paylaşılan görüntü de bu kamerayla çekildi.
InSight uzay aracı, Mars’ın yüzeyinde bulunan Elysium Planttia’da iki yıl boyunca sabit bir şekilde durarak çalışacak.

- kto   ni elektrikli ara   - PTT Sponsorlu KTO Karatay Üniversitesi’nden Yerli Elektrikli Otomobil

PTT Sponsorlu KTO Karatay Üniversitesi’nden Yerli Elektrikli Otomobil

KTO (Konya Ticaret Odası) Karatay Üniversitesi‘nde AR-GE Topluluğu yerli alternatif enerji araç projesiyle önümüzdeki yıllara hedef belirtecek olan elektrikli araç sektöründe dikkat çeken bir başarıya imza atarak ”Diriliş 1251” aracını üretmişlerdir.

Uzunluğu 4 metre olan elektrikli araç, 6 KW batarya gücü ile 110 km hıza kadar ulaşabiliyor. Geçmiş yıllarda yapılan araçlarla hayli tecrübeleri olan Ömer Emre Gümüşel, Hakan Güneş, Mahmud Sami Çınar, Muhammed Emin Arı, Ahmet Keskin, Mehmet Çolak, Mustafa Yayangil, Mehmet Akif Süllü ve Mahmut Yarar’dan oluşan ekibin önümüzdeki yıllara yön verecek olan projede ”Diriliş 1251” kullanılan malzemeler motor, motor sürücü, batarya yönetim sistemi, yerleşik şarj birimi, batarya paketlemesi, telemetri, araç kontrol sistemi ve mekanik aksam bakımından tamamen Konya Ticaret Odası (KTO) Karatay Üniversitesi öğrencilerinin tasarımı olarak yerlilik alanında dikkat çekiyor.

Konya Ticaret Odası ve KTO Karatay Üniversitesi Mütevelli Heyeti Başkanı Selçuk Öztürk konuyla ilgili yaptığı açıklamada, “Yerli otomobil konusunda ciddi bir biçimde çalışan Konya’ya üniversitemiz de gerçekleştirdiği projelerle destek vermeye devam ediyor. Ayrıca bu tarihi sorumluluğa Konya, ev sahipliği yapmaya hazır. Kendi yerli otomobilimizi üretmemizin Türkiye için önemi üzerinde daha çok durmayı ve daha fazla çalışarak üniversite sanayi iş birliğiyle bu sorumluluğun üstesinden gelmeyi hedefliyoruz. Öğrenci kardeşlerimizi çalışmalarından dolayı tebrik ediyor, Diriliş 1251 adlı aracımızı daha da geliştireceklerine dair inancımı tüm kalbimle taşıyorum” dedi.

KTO Karatay Üniversitesi Sosyal Medyaları:

https://www.instagram.com/ktokaratayuniversitesi

https://www.facebook.com/KaratayUniversitesi/

- 5g kullanim tarih - 5G Kullanımı İçin Tarih Verildi

5G Kullanımı İçin Tarih Verildi

Ulaştırma ve Altyapı Bakanı Cahit Turhan açıklamasında 2020 yılında 5G hizmetini topluma sunmayı planladıklarını söyledi.

Cahit Turhan‘ın açıklaması;                                                                                                                                                              Biz 5G‘yi dünyada ilk kullanan ülke olmak için programımızı yaptık. 2020’de 5G hizmetini topluma sunmayı planlıyoruz.

Turhan, 5G ile ilgili sürecin nasıl işleyeceği konusunda değerlendirmede bulundu. 5G ile ilgili Ulaştırma ve Altyapı, Sanayi ve Teknoloji Bakanlığı ile birlikte Haberleşme Teknolojileri Kümelenmesi çatısı altında 17 firmanın yabancı ürüne gerek kalmayacak şekilde tüm iletişim sistemlerini yerli ürün olarak piyasaya çıkarmak üzere güçlerini birleştirdiğini belirten Turhan, TÜBİTAK‘ın da destek vermesini teminen imzaların atıldığını söyledi.

Çalışmalar Ne Durumda ?
Proje için yaklaşık olarak 253 milyon lira yatırımla gerçekleştirecek 5G sistemlerinin çoğunun yerli ürün olarak piyasaya çıkaracağını işaret eden Turhan, “Sistem Türk Telekom, Vodafone ve Turkcell tarafından da desteklenmekte. Bunlarla ilgili 5G Vadimiz’de yeni nesil haberleşme teknolojileriyle birlikte ODTÜ, Bilgi Teknolojileri ve İletişim Kurumunun beraber yürüttüğü birtakım işletim firmalarınca desteklenen bir ortamda çalışmalar sürdürülüyor.” açıklamasını yaptı.

5G Sistemini Ülkeler Arasında İlk Kullanan Türkiye Olacak
Turhan 5G sistemini dünyada ilk kullanan ülke olmak için yaptıklarını dile getirdi. Cahit Turhan şunları kaydetti;
“Dünyadaki ülkeler 5G’ye 2022’de geçmeyi planlıyor. Bizimle birlikte Güney Kore de bu konuda çalışmaları hızlı yürütüyor. Biz 2020’de 5G hizmetini topluma sunmayı planlıyoruz. 5G dediğimiz zaman, daha hızlı, yüksek kapasiteli hızda internet ve iletişim hizmeti ve daha çok sektöre hizmet verme imkanını gündeme getiriyor. Bunları yaptığımızda bu teknolojiyi ilk defa kullanan ülke konumuna gelmiş olacağız.”

- Honor 10 Lite - İşte Merek Edilen Honor 10 Lite Ve Özellikleri

İşte Merek Edilen Honor 10 Lite Ve Özellikleri

Huawei‘nin bir alt markası olan Honor. Herkesin beklediği Honor 10 Lite telefon modelini tanıttı.

Honor‘un açıkladığı tarihte tanıtılan Honor 10 Lite beklenilen gibi tasarımı ile ilgi çekti. Bünyesinde sadece ön kamerayı içerisine alan su damlası çentiği sahip model. Tasarımı ile göz kamaştıran Honor 10 Lite ince çerçeveler ile karşımıza çıkıyor. İki ton renk geçişleriyle dikkat çekiyor. Cihazda parmak izi sensörü arka yüze tasarlamışlardır. Telefon 6.21 inç 2280×1080 piksel 19.9 bir IPS LCD ekran kullanıyor. Gücünü 12 nm üretim sürecinde çıkan Kirin 710 işlemciden alan cihaz. 4 GB ya da 6 GB RAMile elde edilebiliyor. 64 GB ya da 128 GB depolama seçenekleri sunulan modelin, dahili hafızası microSD üzerinde 256 GB kadar artırılabiliyor. Görüntüleme tarafından Honor 10 Lite arkasında 13 megapiksel + 2 megapiksel çiftli kamera sistemi taşıyor. Önünde ise 24 megapiksel kamera bulunan telefon, 3.400 mAh pille geliyor. GPU Turbo teknolojisiyle oyun performansı oldukça yüksek olan telefon, kutusundan Android Pie üzerinde çalışan EMUI 9.0 ile çıkıyor.

- DDR5 Ram - DDR5 RAM’ler Yolda

DDR5 RAM’ler Yolda

SK Hynix tarafından yaptığı açıklamada yeni gelecek olan DDR5 JEDEC standartlarına erişebilen il 16 GB DDR hafıza çipini yaptıklarını duyurdu.

Şirketin iddiasına göre DDR5 RAM‘lerin hafıza konusunda daha az güç harcarken DDR4 RAM daha hızlı işlem yapmanızı sağlıyor. Bu açıklama sürekli bilgisayar üzerinde olan insanların dikkatini çekse de test etmek için uzun bir zaman beklememiz gerekli, çünkü SK Hynix açıklamalarına göre 2020’den önce seri üretime geçmeyeceklerini söyledi.

SK Hynix tasarladıkları DDR5 RAM‘ler veri okuma hızı 5200 Mbps’e kadar çıkartacak, bu da DDR4‘lere bakılcak olursa %60 daha hızlı olacağı anlamına geliyor.

Teorik olarak 6400 Mbps hıza sahip olan DDR5‘lere daha yüksek hızlara çıkması da mümkün gibi gözüküyor. SK Hynix olmasa bile başka firmalar mutlaka bu hızı test etmek için can atacaklardır.
DDR5 RAM‘de yaptıkları hız artışına rağmen %30 daha az enerji harcayacak.

- Samsung Galaxy F 1 - Samsung’un Katlanabilir Telefonu İçin En Olası Tasarımı

Samsung’un Katlanabilir Telefonu İçin En Olası Tasarımı

Samsung Katlanabilir akıllı telefonu piyasaya sürmek için birkaç ay geç kalamıştır. Katlanabilir telefonun tam olarak asıl tasarımı bilinmemektedir fakat bazı benzer tahminler bulunmaktadır.

Yıllardır merakla beklenen katlanabilir telefon tasarımı ilk olarak Samsung‘dan geldi. Katlanabilir akıllı telefonuna ait prototipi geçtiğimiz günlerde yapılan Samsung Geliştirici Konferansı (SDC) 2018’de karşımıza çıktı. Fakat konferansta tanıtılan prototipin gösterilme amacı Inffinity Flex olarak adlandırılan katlanabilir ekran teknolojisini duyurmaktı. Bu nedenle Samsung‘un asıl katlanabilir akıllı telefonu ile bire bir aynı olmasını bekleyemeyiz.

LetsGoDitigal, sızdırılan taslaklar ve çevrimiçi ortama düşen patentlerden yola çıkarak Galaxy F olarak adlandırılması beklenen katlanabilir Samsung akıllı telefonun üç boyutlu konsept tasarımını oluşturdu ve paylaştı. Oluşturulan konsept, konferansta gösterilen prototip ile tutarlı olduğundan Şubat ya da Mart ayında itibaren tasarımının ortaya çıkmasını beklediğimiz Galaxy F modeline en yakın tasvirlerden biri olabilir.

Galaxy F, 7.3 inç boyutunda 1536 x 2152 piksel çözünürlüğe sahip katlanabilir bir ekrana sahip olacak. Bu ekran katlandığında cihazın dışındaki 4.6 inçlik ekran aktif olacak ve kullanıcılar, bu ekrandan cihazı kullanmaya devam edebilecekler. Samsung, iki ekran arasındaki geçişlerde uygulamaların sorun çıkarmaması için arayüz konusunda Google ile birlikte çalıştı.

Samsung‘un tasarlamakta olduğu katlanabilir akıllı telefon ile ilgili pekte bilgi bulunmamakta. Fakat şirkete yakın kaynaklar sayesinde satış tahminleri ve fiyat konusunda az birşey bilgi edindik. Galaxy F için uygun fiyat 1770 dolar olarak görmüşlerdir. Eğer bu telefon Türkiye’ye gelir se 10 TL civarlarında olması olası bir neden. Telefon en pahalı seri üretim akıllı telefon olarak karşımıza çıkacaktır. Fakat Samsung katlanabilir akıllı telefonundan oldukca iddialı ve 1 milyon satış tahmininde bulunuyor.

- spiker robot - Artık Haber Sunan Spiker Robot’lar Hayatımızda

Artık Haber Sunan Spiker Robot’lar Hayatımızda

Hayatımızdan eksik olmayan robotlar her bir dalda bizlere kolaylık sağlamaktadırlar. Bu seferki yardımları ise spikerler için olmuştur.

Çin‘de gerçekleşen Dünya İnternet Konferansın’da Xinhua News kanalında sunuculuk yapan Zhang Zhao‘ya benzetilen bir yapay robot tarafından bir ilke imza atılarak açılış konuşmasını spiker robot yapmıştır.

Dünya İnternet Konferansın’da konuşma yapan haber sunucusu robot Çin‘in ilki oldu. Xinhua News kanalının ingilizce servisinde sunulacak haberlerin artık spiker robot devre almıştır.

Bir çok kişi için robotların yeri farklıdır, çoğu alanda hayatımıza kolaylaştıran robotlar gün geçtikçe hayatımızda her alanda görmeye başladık. Çin‘de düzenlenen Dünya İnternet Konferansın’da bir ilk yaşandı. Xinhua News kanalında sunuculuk yapan Zhang Zhao‘ya benzetilen robot onun yerine haber sunmuştur Zhang Zhao ise haberlerde kendisini izlemiştir.

DÜNYADA BİR İLK: ROBOT SONUCU

Çin‘de düzenlenen Dünya İnternet Konferansı’nda bir ilk yaşandı. Xinhua News kanalının haber sunucusu Zhang Zhao‘ya benzetilen robot spiker kendisini tanıtarak açılış konuşmasını yaptı.

İşte spiker robotun konuşması;
“Merhaba herkese! Ben İngilizce yapay zeka spikeriyim. Bu benim Xinhua New kanalındaki ilk günüm. Görünüşüm ve sesim Xinhua’da görev yapan Zhang Zhao’ya benzetildi. Medya endüstrisinin uluslararası gelişmiş teknolojilerle entegrasyonu ve inovasyonu için geliştirildim. Yorulmadan çalışarak sistemime yazılan bilgileri sizi ileteceğim. Size yeni haberleri paylaşmak için sabırsızlıkla bekliyorum.”

- hp yeni maus - Bilgisayarların Güvenliği İçin Yalnızca Maus Yeterli Olacak!

Bilgisayarların Güvenliği İçin Yalnızca Maus Yeterli Olacak!

HP‘nin yeni geliştirdiği parmak izi okuyucu maus’u tanıttı

Sonu olmayan teknolojinin her geçen yıl hatta gün içerisinde ilerlemesi sonucunda şirketlerin buna ayak uydura bilmesi için farkli ve teknoloji bakımından üst seviyede yeni ürün arayışlarına girmekte. Bilgisayarlar için tasarladıkları klavye, maus, monitör gibi ürünlerin her sefer başka bir yenilik tasarlayıp kullanıcılarına sunan HP, bu seferki yeni tasarladıkları proje kullanıcılarını şaşırtacaktır. Parmak izi okuyuculu maus karşınızda.

Günümüze kadar parmak izini ilk olarak telefonlarda sonrasında dizüstü bilgisayarlarımızda rast gelmeye başladık. Güvenlik açısından hayli kullanışlı olan parmak izi okuyucularını artık masa üstü bilgisayarlarımızda da kullana bileceğiz.

Şirketin duyurusunu yaptığı HP USB Fingerprint Mouse modeli bilgisayarın yabancı kişiler tarafından korunması amacıyla geliştirilmiş. Ürünün kullanımı ise oldukça basit. Fare üzerinde bulunan alana parmağınızı koyarak tanıma işlemini gerçekleştirebileceksiniz. Özellikle hızlı ve pratik olan bu farenin oldukça ilgi görmesi bekleniyor. Yapılan açıklamaya göre HP AES-256 bit güvenlik şifrelemesi sunacak. Şifreleme sayesinde bilgiler güvenli bir şekilde saklanacak. Tanıtılan yeni ürün kablolu olarak geliştirilmiş. Kablosuz seçeneğinin olup olmadığı hakkında ise bir bilgi yok. Yeni ürünün Aralık ayı içerisinde satışa sunulması bekleniyor. Ürünün fiyatı ise 49 dolar olarak açıklandı.

Türkiyede satış fiyatı ise 350 TL civarlarında olması bekleniyor. HP‘nin geliştirdiği bu güvenlik için çok kullanışlı maus’undan sonra diğer firmaların nasıl bir karşılık vereceklerini heycanla takip ediyoruz teknolojinin gelişmesi hayatımızı büyük ölçüde etkiliyolar ve kolaylaştırıyor.

- Samsung W2019 - Samsung’un Yeni Tasarımı Galaxy W2019

Samsung’un Yeni Tasarımı Galaxy W2019

Herkesin dilinde olan Samsung‘un yeni tasarımı kapaklı ve tuşlu telefonu W2019 resmi tanıtımı gerçekleşti.

Samsung W2019 tasarımını geçtiğimiz yıllarda Galaxy W2018 ile başlamıştı. Samsung bu tür kapaklı ve tuşlu telefonları nostalji için projelerine eklemişlerdir. Bu tür telefonları günümüzde hayli güzel karşılayıp seven insanlar var Samsung‘un tasarladığı bu telefon çoğu kullanıcının hoşlarına gitmişti, fakat telefonun fiyatı kullanıcıların hoşlarına gitmemişti ve tepki göstermişlerdir. Samsung Galaxy W2018 2.500 dolar civarındaydı. Bu fiyata rağmen sevip alan kullanıcılar sayesinde serinin devamlılığını sağlamışlardır.

- Samsung W2018 featured 300x176 - Samsung’un Yeni Tasarımı Galaxy W2019

Telefonda iki adet 4.2 inç S- AMOLED 1920 x 1980 ekran bulunuyor. Qualcomm Snapdragon 845 SoC ve 6GB RAM’e sahip olan telefon, 128 GB ve 256 GB dahili depolama seçeneğiyle tanıtıldı.
Kamera konusunda ise Galaxy S9+ ile aynı özelliklere sahip olan telefonun 12+12 MP çift ana kamerası ve 8 MP ön kamerası bulunuyor. Yanda bulunan parmak izi okuyucusuyla da dikkat çeken telefon 3.070 mAh bataryası ile uzun bir şarj ömrü vadediyor.

Cihaz kutusundan Android 8.1 Oreo ile çıkacak. Tatlı ve nostaljik tasarımı ile güzel kitlelere ulaşacak olan W2019 fiyatı çoğu kişiyi memnun etmemektedir. Samsung W2019 belli bir zamana kadar sadece Çin‘de satışa çıkacaktır, fiyatı ise 2732 dolar olması planlanıyor. Cihaz 11 kasım’da satışa açılacaktır.

- Samsung W2018 large 300x208 - Samsung’un Yeni Tasarımı Galaxy W2019

- lg yeni patenti - LG’den Yeni Bir Tasarım

LG’den Yeni Bir Tasarım

LG tasarımlarına bir yeni tasarım ekledi. LG yani bir telefonun patentini aldı.

Telefonlar akıllanmaya başladığından beri ekranları da gittikçe büyüyor. Apple bile ekran büyüttü, Steve Jobs‘un mezarında ters dönmesi pahasına hem de. Ekran alanının arttırmak isteyen üreticiler çerçeveleri inceltiyor, damla çentikli modellere yöneliyorlar.

- lg yeni patent 300x226 - LG’den Yeni Bir Tasarım
Kullanıcıların firmalardan beklediği ön yüzeği tamamen ekrandan oluşan telefonların yapılmasıydı, bu bekleyişi herkez sabırsızlıkla takip ediyolarda hangi firmanın yapacanı kendi aralarında iddiaya bile giren kullanıcılar ilk adımı LG‘nin atması çoğu kullanıcıyı mutlu etmiştir. Ekranların bir tarafı sabit kenardan oluşurken bir kenar ise kıvrımlı olarak tasarlanmış durumda.

Yayınlanan patentlere göre bu modellerde esnek ekranlar kullanılacak. Tasarlanan telefonda kamera eklenmesi için ekranın alt tarafında bir boşluk bulunuyor. Uygun görülen boşluğun oval şeklinde ve birden fazla kameranın yerleştirileceği ortada.