- kto   ni elektrikli ara   - PTT Sponsorlu KTO Karatay Üniversitesi’nden Yerli Elektrikli Otomobil

PTT Sponsorlu KTO Karatay Üniversitesi’nden Yerli Elektrikli Otomobil

KTO (Konya Ticaret Odası) Karatay Üniversitesi‘nde AR-GE Topluluğu yerli alternatif enerji araç projesiyle önümüzdeki yıllara hedef belirtecek olan elektrikli araç sektöründe dikkat çeken bir başarıya imza atarak ”Diriliş 1251” aracını üretmişlerdir.

Uzunluğu 4 metre olan elektrikli araç, 6 KW batarya gücü ile 110 km hıza kadar ulaşabiliyor. Geçmiş yıllarda yapılan araçlarla hayli tecrübeleri olan Ömer Emre Gümüşel, Hakan Güneş, Mahmud Sami Çınar, Muhammed Emin Arı, Ahmet Keskin, Mehmet Çolak, Mustafa Yayangil, Mehmet Akif Süllü ve Mahmut Yarar’dan oluşan ekibin önümüzdeki yıllara yön verecek olan projede ”Diriliş 1251” kullanılan malzemeler motor, motor sürücü, batarya yönetim sistemi, yerleşik şarj birimi, batarya paketlemesi, telemetri, araç kontrol sistemi ve mekanik aksam bakımından tamamen Konya Ticaret Odası (KTO) Karatay Üniversitesi öğrencilerinin tasarımı olarak yerlilik alanında dikkat çekiyor.

Konya Ticaret Odası ve KTO Karatay Üniversitesi Mütevelli Heyeti Başkanı Selçuk Öztürk konuyla ilgili yaptığı açıklamada, “Yerli otomobil konusunda ciddi bir biçimde çalışan Konya’ya üniversitemiz de gerçekleştirdiği projelerle destek vermeye devam ediyor. Ayrıca bu tarihi sorumluluğa Konya, ev sahipliği yapmaya hazır. Kendi yerli otomobilimizi üretmemizin Türkiye için önemi üzerinde daha çok durmayı ve daha fazla çalışarak üniversite sanayi iş birliğiyle bu sorumluluğun üstesinden gelmeyi hedefliyoruz. Öğrenci kardeşlerimizi çalışmalarından dolayı tebrik ediyor, Diriliş 1251 adlı aracımızı daha da geliştireceklerine dair inancımı tüm kalbimle taşıyorum” dedi.

KTO Karatay Üniversitesi Sosyal Medyaları:

https://www.instagram.com/ktokaratayuniversitesi

https://www.facebook.com/KaratayUniversitesi/

Yazımızı nasıl buldun? Bir yorum yazar mısın?

(0 Yorum)

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir